| 
SANDNES ULF HAR SPILT PÅ NIVÅ ÉN ELLER TO I NORSK FOTBALL SIDEN 2010. DET HAR PÅ INGEN MÅTE VÆRT EN SELVFØLGE TIDLIGERE. SELV OM KLUBBEN ER STIFTET I 1911, ER DET IKKE HISTORIKK FOR VERKEN TOPPFOTBALL ELLER STOR OPPSLUTNING RUNDT SANDNES ULF, MEN DET HAR KOMMET SEG LITT DE SISTE ÅRENE. KLUBBEN HAR OGSÅ ENDRET NAVN FLERE GANGER, OG SLET VEL I DET HELE TATT LENGE MED Å FINNE SIN IDENTITET. DA KLUBBEN BLE STIFTET VAR NAVNET SPORTSKLUBBEN ULF. I 1987 BLE DET ULF-SANDNES, FØR KLUBBEN FIKK DAGENS NAVN I 2004 ETTER EN SAMMENSLÅING MED DEN DAVÆRENDE SATSNINGSKLUBBEN SANDNES FK.
OPPTUREN STARTER
Oppturen startet for alvor da Asle Andersen ble ansatt som hovedtrener i 2006. Først ble det opprykk til Adeccoligaen i 2007. Laget rykket ned og opp de to påfølgende sesongene. I comebacksesongen på nivå to i 2010 havnet de fjerde sist, som i utgangspunktet betydde nedrykk. Men Follo på plassen over ble tvangsflyttet til nedrykk på grunn av økonomiske problemer, og Sandnes Ulf beholdt altså plassen. Året etter feiret Sandnes Ulf 100-årsjubileum med opprykk til daværende Tippeligaen. Der holdt de seg i tre sesonger.
Tom Nordlie ble hentet inn for Asle Andersen mot slutten av 2014 i håp om å redde klubben fra nedrykk. Det lyktes han ikke med, og klubben har spilt i 1. divisjon siden. Sportslig har det blitt satset betydelig i flere år på å komme tilbake til Eliteserien, og med ny stadion på plass fra 2020 er også fasilitetene i orden. Allikevel har Sandnes Ulf bare havnet mellom 4. og 10. plass de siste seks sesongene.
KONTROVERSIELL TRENERANSETTELSE
Bengt Sæternes meldte overgang fra EIK til Sandnes Ulf i 2015 og ledet laget i fem sesonger. I 2016 førte fjerdeplassen til kvalifiseringsspill, der ble det tap mot Kongsvinger i første runde. Steffen Landro tok over før 2019-sesongen og hentet en haug med spillere uten at det ble suksess. Han ble erstattet av Bjarne Berntsen i august i fjor da klubben lå tredje sist i OBOS-ligaen. Dette var svært kontroversielt, ettersom Berntsen egentlig hadde en avtale med Bryne om å bli daglig leder i jærklubben.
| |
GOD START PÅ ÅRETS SESONG
Årets sesong startet forrykende med fire seiere. Så kom tre strake tap, og så to nye seiere før det ble uavgjort mot KFUM på mandag. Dette gjør at Sandnes Ulf pr nå er nummer fem på tabellen. I cupens første runde ble Vardeneset komfortabelt slått 4-1. På Vardeneset spilte for øvrig den nå 39 år gamle Morten Eriksen, som scoret 101 mål på 186 kamper for Sandnes Ulf. Eriksen skjøt Ulf til opprykk i 2011, men valgte deretter å trappe ned fotballsatsingen.
EIK har ikke møtt Sandnes Ulf i seriesammenheng siden 2005, da begge lagene spilte i 2. divisjon. Den gang endte begge oppgjørene uavgjort 1-1. Dagens motstandere har møttes i cupen én gang siden da, i 2016. Da vant de lyseblå 2-0 i Idrettsparken etter scoringer av Kent Håvard Eriksen og Marius Helle.
Siden 2015 har lagene møttes til minst én treningskamp årlig. I 2020 ble det hele tre kamper før sesongstart, da koronarestriksjoner begrenset mulige motstandere i en periode. Da vant EIK samtlige tre oppgjør.
MANGE HAR SPILT I BEGGE KLUBBER
Som man kan se i oversikten nede til høyre, er det svært mange spillere som har vært i begge klubber. I dagens Ulf-stall er det derimot bare Lars Erik Sødal som har vært i EIK før. Hos EIK er det Jo Stålesen og Chris Sleveland som har fortid i Sandnes Ulf.
fortsetter neste side
|
| |
STIFTET: 1911
HJEMMEBANE: ØsterHus Arena, kunstgress
TILSKUERSNITT 2021: 1414 (solgte billetter)
TRENER: Bjarne Berntsen
PLASSERING I FJOR: 8. plass i OBOS-ligaen
SPILT FOR EIK & ULF:
John Skårdal, Reidar Omdal,
Terje Steinskog, Odd S Omland,
Knut Skeie Solberg, Runar Andersen,
Jarle Mong, Nils P Andersen,
Nicolai Geertsen,
Hannes Sigurdsson,
Roger B Eikeland,
Erixon Danso,
Kevin Jablinski,
Chris André Formo,
Chris Sleveland,
Roy Miljeteig,
Jørgen Olsen Øveraas,
Herman Kleppa,
Adonis Brahimi, Deniss Korneiciks,
Henrik Breimyr, Morten Bjørlo,
Lars Erik Sødal, Jo Stålesen
(medregnet spillere som kun har spilt treningskamper for ett eller begge lag)
|